top of page

Missioon

Mind paneb tegutsema soov, et Eesti tantsijad oleks tugevad, terved, võimekad ja maailmas konkurentsivõimelised.

​

Tants on aina füüsilisem ala - selles on kindlasti suur roll aina areneval kohalikul võistluste skeenel, kuid ka ekraani kaudu kätte jõudev rahvusvaheline tase seab tantsijatele kõrgeid (füüsilisi) ambitsioone. 

​​

Uute kõrgusteni jõudmiseks on aga ka vaja uusi teadmisi tehnikatreeningust ja kehaliste võimete arendamisest. Ka maailmas areneneb tantsuteaduse ja -meditsiini alane ekspertiis väga kiiresti - mõtleme tantsija keha arendamisest kohati hoopis teisiti, kui näiteks 10 aastat tagasi. On ülimalt rõõmustav, et see on meile väga suurel määral kättesaadav, kuid teistpidi on infot nii palju, erineva kvaliteediga ja selles orienteerumine omaette väljakutse.

 

Usun, et just seal suudangi olla toeks ja abiks nii tantsijatele kui tantsuõpetajatele, kelle jaoks on see aktuaalne teema. Minu huvi on selle infoga hästi kursis olla ja mu tugevus on seda infot analüüsida ja asetada nii tantsu kui treeningu konteksti. Seeläbi mõistan, kuidas ja mida on vaja teha selleks, et tantsija saavutaks kehaliselt soovitud eesmärgid ja oleks seejuures terve nii täna kui aastate pärast.

​

Kuigi minu kogemus ja harjutusvara põhineb jazzi- ja klassikalise tantsu tehnikal, siis pean oma lähenemist pisut universaalsemaks ning seetõttu nimetan oma tunde ja kursuseid laia ja ambitsioonika nimega tantsutehnika. See on end seni siiski üsna hästi tõestanud, sest minu tundides käib lisaks kaasaegse- ja jazztantsu tantsijatele ka näiteks heels, show, latin, varietee, vogue tantsijaid ning ma väga ootan neid sinna. 

​

Selleks, et seda missiooni ellu viia, tegutsen erinevatel viisidel, mida kirjeldan all. See on muidugi alles algus. 

Tehnikaintensiiv 2023, Demi Kruusmann

Tehnikaintensiivid

Olen korraldanud ja läbi viinud viis tehnikaintensiivi, see tähendab 2-4-päevased treeninglaagrid, mille keskmes on üldfüüsiline ettevalmistus ja tehniline treening.

​

Intensiiv ei ole vorm, kus tantsutehnikat omandada - see on selleks kaugelt liiga lühike, toimub liiga harva ja on liiga tihe. Pean selle eesmärgiks pigem enesetäiendamist, oskuste lihvimist, uute mõtete ja lähenemiste pakkumist, mida oma praktikasse üle kanda. 

​Kuna intensiivid on populaarsed ka Tallinnast väljas elavate-tegutsevate tantsijate ning tantsuõpetajate seas, siis on need kujunenud ka väga toredaks

kohtumispaigaks ja platvormiks, et tutvuda, kogemusi vahetada, inspireeruda. Intensiivides osalejatest ja tehnikahuvilistest on koondunud tore ring inimesi, kellega vahetame infot ja keda kutsun "tehnikaklubiks".​​

​

Intensiivid on seni olnud suunatud pigem kesktaseme ja edasijõudnud taseme tantsijatele, kuid plaanin juba peagi kutsuda ellu ka (taas)alustajatele ja kesktasemele mõeldud intensiivi, mille tempo on rahulikum, harjutused lihtsamad ja programm väiksemamahulisem. Varem ei ole alg- ja kesktaseme tantsijatelt märkimisväärset tehnikasuunalist huvi olnud, kuid nüüd huvi aina enam kasvab - küsitakse päris palju. Ehk on siis aeg küps. 

​

Järgmised tehnikaintensiivid toimuvad 3.-5. jaanuaril 2025 (edasijõudnud) ning 31. jaanuaril - 2. veebruaril 2025 (alustajad ja kesktase).

​

Aastal 2022 viisin läbi kolmeosalise tehnikakursuse (taas)alustajatele, kus tutvustasin levinumate figuuride ja elementide vormi, kehatunnetust ja põhilisi juhiseid. Seda formaati ma pole rohkem kasutanud, sest see sai sisult liiga mahukas ja ajaliselt liiga lühike. Näen, et on paremaid lähenemisi.

​​​

Seni on intensiivid ja tehnikakursused olnud minu korraldada, turundada, sisustada ja läbi viia. Tegu on (veel) 20-25 inimese üritusega, mis on mulle üksi kenasti hallatav. Olen kaasanud neljal korral videograafe, kellega oleme koostöös püüdnud edasi anda meeleolu ja sissevaadet, mis see tund endast kujutab. Loodetavasti aga levib tehnikahuvi sama tõusvas joones edasi ning peagi saab teha üritusi suuremalt, kaasates rohkem spetsialiste nii sisulisse kui korralduslikku poolde. â€‹

Tehnikaintensiiv juuni 2023

Tehnikaintensiiv jaanuar 2024

Tehnikaintensiiv august 2023

Tantsuõpetajate toetus

Pean üheks mõjusamaks viisiks tehnikateadmiste levitamisel tantsuõpetajate toetust. Nende kaudu puudutame sadu tantsijaid üle Eesti. Eelmisel aastal viisin läbi tantsutehnika tunde tantsuõpetajatele, mille fookuses oli nii treening kui ka vestlused sellest, kuidas teatud oskusi lahti mõtestada, osaoskusteks jagada, millest alustada, mida märgata, kuidas kohendada jms. Toetan tantsuõpetajaid ka individuaaltundides ning annan nõu kolleegidele tantsukooli siseselt. 

​

2022. aastal koolitasin Eesti Cheerleadingu Liidu kutsel ka EKR3 taset taotlevaid performance cheer treenereid pöörete-hüpete ning jazzi alal.

​

Järgmisel tantsuaastal soovin käivitada terve aasta kestva tantsuõpetajatele suunatud enesetäiendusprogrammi piloodi. Pilootprogrammi käigus võtame käsitlusele tantsutehnika ja treeningu erinevad komponendid ja harjutusvara, oskuste õpetamise soovitused, treeningute planeerimise ja süstematiseerimise. Aasta jooksul toimuval kursusel saavad osalejad uusi lähenemisi kohe oma töös mängu panna ja katsetada ning saavad vahetut tagasisidet ja tuge ning mõtete vahetamise võimaluse kolleegidega. Pilootkursusesse kaasan kindlasti teisi tantsija keha ja tervise spetsialiste ning pööran rõhku tantsuõpetajate olemasoleva tarkuse-kogemuse välja toomisele ja selle abil lahenduste leidmisele. Pilootprogramm toimub väikses ringis, et sisu ja vormi testida. Kui sellel paistab olema jumet, liigun juba edasi.

Tehnikaintensiiv 2023, Demi Kruusmann
Tehnikaintensiiv 2023, Demi Kruusmann

Tantsija treening

Tehniline ja oma keha hästi valdav tantsija on heas füüsilises vormis. Tihtipeale saabki tehnilise arengu takistuseks mitte koordinatsioon, vaid füüsiline vorm. Seetõttu otsustasin sel kevadel teha konkreetse sammu kaua mõttes olnud eesmärgi suunas ja tegin läbi personaaltreeneri väljaõppe. Tänaseks on sisuline osa läbitud ning sertifikaadini (EQF4) on jäänud veel eksamid. 

​

Praktiseerin õpitut aga aktiivselt nii individuaaltundides kui iganädalastes tehnikatundides nii noorte kui täiskasvanutega ning sellest aastast viin läbi ka regulaarset venitustreeningu tundi.

 

Painduvus on kehaline võime, mis on paljudele tantsijatele ihaldusväärne, kuid kuna selle arendamine on aeganõudev ja vajab järjepidevust, siis võib see jääda tahaplaanile. Kuigi venitustreeningus (nagu tehnikas või elus üldse) ei ole palju võlunippe peale järjepidevuse, siis protsessi kiirendab teadlik lähenemine painduvuse erinevatele komponentidele ning nende turvaline treening.

 

Eelmisel aastal viisin läbi 5-nädalase virtuaalse venituskursuse, mis oli populaarne ning mida teen võimalusel uuesti ka sel aastal. Selle kursuse eesmärk oli anda tantsijatele tööriistu ning kogemust erinevate venitustehnikatega ning ka luua aega ja ruumi, et järjepidevalt oma painduvuse arendamisega tegeleda. Boonuseks oli, et saime seda teha asukohast sõltumata. 

Mis edasi?

Mul on palju ideid, kuidas võiks tantsutehnika ja tantsija treeningu teemasid arendada. Jätkan missiooni ellu viimist erinevate sihtgruppide kaudu. Tantsijatele jään ikka pakkuma vähemalt ühte avatud regulaarset tundi ja korraldama intensiive. Küll aga on intensiivide suurem valik (asukoht, fookus, tase) ning sisulised ja vormilised edasiarendused kindlasti tulemas. Näen, et Eestis ei ole hetkel liiga suurt valikut enesetäiendamiseks ka jazzi, lyricali ja contemporary stiilides (mis on ju tantsutehnikaga tihedalt seotud stiilid) ning usun, et õigete inimestega koostöös on saan ka seda lünka täitma hakata. 

​

Teine ja väga suure mõjuga sihtgrupp on tantsuõpetajad, keda tahaksin toetada ülal mainitud progammiga. Kas, milline, kellega koos ja kui mahukas see pikas vaates olema saab, sellest annab aimu piloot. 

​

Kolmas sihtgrupp on mu enda vahetud õpilased. Tahan lihvida oma metoodikaid, oma õpetamisoskusi, treeningu alaseid teadmisi-oskusi, et olla suurepärane tantsuõpetaja. Olgugi, et on põnev kohtuda paljude tantsijatega, siis näha kellegi arengut tantsija ja inimesena mitme kuu ja mitme aasta horisondis on ilmselt kõige suuremat rõõmu, rahulolu ja kinnitust pakkuv. 

​

Mida kõrgemaks läheb tehniline tase ja kogemused-teadmised, seda rohkem pean arendama ennast, et pakkuda midagi uut ja väärtuslikku. See on väga võimas enesearengu motivatsioon. Õnneks tundub, et selles valdkonnas ei ole arengul küll ühtegi piir ees, palju on veel õppida. â€‹

Olen käinud üle aasta järjepidevalt Greeteli tehnikatrennides, mille fookus on tantsuõpetajatele tantsutehnika ja metoodikate õpetamine, enne seda olen osalenud tema mitmes tehnikaintensiivis edasijõudnud tantsijatele. Tema tunnid on viimseni planeeritud, täpse fookusega ja mitmekesised. Hooaja vältel harjutused ja elemendid progresseeruvad. Tänu Greeteli tundidele olen saanud ka ise nippe, kuidas raskeid elemente õpilastele lihtsate tükkidena õpetada ning kuidas nii vaimset kui füüsilist võimekust pidevalt arendada. Tema meetodeid rakendades olen näinud ka oma õpilastes kiiret järjepidevat arengut, ise trennis käimine on ka mind ennast motiveerinud tantsija ja õpetajana pidevalt treenima ja ennast arendama. Lisaks olen saanud temalt tuge kolleegina D7 Tantsukoolis, kus jagame õpetajate vahel erinevaid vahendeid ja näpunäiteid tundide planeerimisel. Eriti kasulikud on ka minu õpetamismetoodika arendamisel tema hooaja ja tundide planeerimise vahendid.

Maarja Eliisabet Roosalu

© 2024 Greetel Joanna

bottom of page